TPSP106M010R2000
Manufacturer Part Number:
TPSP106M010R2000
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP TANT 10UF 20% 10V 0805
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Tantalum Capacitors
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Failure Rate :
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.059" (1.50mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Manufacturer Size Code :
P
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.081" L x 0.053" W (2.05mm x 1.35mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
10 V