STE6000-16T4MI
Manufacturer Part Number:
STE6000-16T4MI
Part of Description:
CAP TANT 6000UF 20% 16V AXIAL
Capacitance :
6000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm
Manufacturer Size Code :
T4
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.406" Dia x 1.062" L (10.31mm x 26.97mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V