M551B208M015AT
Manufacturer Part Number:
M551B208M015AT
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP TANT POLY 2000UF 15V CHAS MT
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
2000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm @ 100kHz
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.445" (11.30mm)
Lead Spacing :
0.453" (11.50mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
M55 Module
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.906" L x 1.110" W (48.40mm x 28.20mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
15 V