M550B377M075AA
Manufacturer Part Number:
M550B377M075AA
Part of Description:
CAP TANT POLY 370UF 75V CHAS MNT
Capacitance :
370 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm @ 100kHz
Height - Seated (Max) :
0.445" (11.30mm)
Lead Spacing :
0.453" (11.50mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.906" L x 1.110" W (48.40mm x 28.20mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
75 V