T551B206K060AH
Manufacturer Part Number:
T551B206K060AH
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP TANT POLY 20UF 60V AXIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
20 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm @ 100kHz
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Tolerance :
±10%
Type :
Hermetically Sealed
Voltage - Rated :
60 V