T521B155M050ATE200
Manufacturer Part Number:
T521B155M050ATE200
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP TANT POLY 1.5UF 50V 1411
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
1.5 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm @ 100kHz
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
B
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
50 V