T551B107K060AH
Manufacturer Part Number:
T551B107K060AH
Part of Description:
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100kHz
Features :
General Purpose
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Manufacturer Size Code :
B
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial, Can
Size / Dimension :
0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
60 V