T54E6288M016VSB005
Manufacturer Part Number:
T54E6288M016VSB005
Manufacturer/Brand:
Vishay Polytech
Part of Description:
CAP TANT POLY 2.8MF 16V SMD
Manufacturer :
Vishay Polytech
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Capacitance :
2800 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm @ 100kHz
Features :
High Reliability
Height - Seated (Max) :
0.539" (13.68mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
E6
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Product Status :
Active
Ratings :
COTS
Size / Dimension :
0.315" L x 0.350" W (8.00mm x 8.90mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Voltage - Rated :
16 V