NOSA106M006R0800
- Manufacturer Part Number:
- NOSA106M006R0800
- Manufacturer/Brand:
- Ethertronics/AVX
- Part of Description:
- CAP NIOB OXID 10UF 20% 6.3V 1206
- Manufacturer :
- Ethertronics/AVX
- Product Category :
- Niobium Oxide Capacitors
- Capacitance :
- 10 µF
- Current - Leakage :
- 1.2 µA
- Dissipation Factor :
- 6%
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 800 mOhms
- Features :
- Low ESR
- Height - Seated (Max) :
- 0.071" (1.80mm)
- Manufacturer Size Code :
- A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 1206 (3216 Metric)
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- Supplier Device Package :
- 1206 (3216 Metric)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 6.3 V