MCHN38FK102J
Manufacturer Part Number:
MCHN38FK102J
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP MICA 1000PF 5% 2.5KV SMD
Manufacturer :
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
1000 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
RF, High Q, Low Loss
Height - Seated (Max) :
0.270" (6.86mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard SMD
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
2.5 kV