CMR08F303GODM
Manufacturer Part Number:
CMR08F303GODM
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP MICA 30000PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
0.03 µF
Dielectric Material :
Mica
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.890" (22.60mm)
Lead Spacing :
1.051" (26.70mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.441" L x 0.350" W (36.60mm x 8.90mm)
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
500 V