CMR08F243GPDM
Manufacturer Part Number:
CMR08F243GPDM
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CMR MICA
Manufacturer :
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
0.024 µF
Dielectric Material :
Mica
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.882" (22.40mm)
Lead Spacing :
1.051" (26.70mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.429" L x 0.319" W (36.30mm x 8.10mm)
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
500 V