CDV30FJ182JO3F
Manufacturer Part Number:
CDV30FJ182JO3F
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP MICA 1800PF 5% 2KV RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
1800 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.890" (22.60mm)
Lead Spacing :
0.437" (11.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.790" L x 0.340" W (20.10mm x 8.60mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
2 kV