CDS30FD822JO3
Manufacturer Part Number:
CDS30FD822JO3
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP MICA 8200PF 5% 500V RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
8200 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.799" (20.30mm)
Lead Spacing :
0.438" (11.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.730" L x 0.250" W (18.50mm x 6.40mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
500 V