CMR04C3R5DODM
Manufacturer Part Number:
CMR04C3R5DODM
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP MICA 3.5PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
3.5 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.331" (8.40mm)
Lead Spacing :
0.150" (3.80mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.358" L x 0.189" W (9.10mm x 4.80mm)
Tolerance :
±0.5pF
Voltage - Rated :
500 V