CMR05C2R5DODM
Manufacturer Part Number:
CMR05C2R5DODM
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP MICA 2.5PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
2.5 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.358" (9.10mm)
Lead Spacing :
0.224" (5.70mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Tolerance :
±0.5pF
Voltage - Rated :
500 V