MC22FD751J-TF
Manufacturer Part Number:
MC22FD751J-TF
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP MICA 750PF 5% 500V 2220
Manufacturer :
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
750 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
RF, High Q, Low Loss
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
500 V