CDS15ED240DO3
Manufacturer Part Number:
CDS15ED240DO3
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
MICA
Manufacturer :
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
24 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.280" (7.10mm)
Lead Spacing :
0.232" (5.90mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.429" L x 0.142" W (10.90mm x 3.60mm)
Tolerance :
±0.5pF
Voltage - Rated :
500 V