CDS15ED430JO3
Manufacturer Part Number:
CDS15ED430JO3
Part of Description:
CAP MICA 43PF 5% 500V RADIAL
Capacitance :
43 pF
Height - Seated (Max) :
0.280" (7.10mm)
Lead Spacing :
0.234" (5.90mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.430" L x 0.140" W (10.90mm x 3.60mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
500 V