CMR03F101JOYR
Manufacturer Part Number:
CMR03F101JOYR
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP MICA 100PF 50V RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
100 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.201" (5.10mm)
Lead Spacing :
0.118" (3.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.272" L x 0.130" W (6.90mm x 3.30mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
50 V