CM05FD131GO3
Manufacturer Part Number:
CM05FD131GO3
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP MICA 130PF 500V RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
130 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.370" (9.40mm)
Lead Spacing :
0.232" (5.90mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
500 V