CDV19EF330JO3F
- Manufacturer Part Number:
- CDV19EF330JO3F
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
- Part of Description:
- CAP MICA 33PF 5% 1KV RADIAL
- Manufacturer :
- Product Category :
- Mica and PTFE Capacitors
- Capacitance :
- 33 pF
- Dielectric Material :
- Mica
- Features :
- General Purpose
- Height - Seated (Max) :
- 0.500" (12.70mm)
- Lead Spacing :
- 0.343" (8.70mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.642" L x 0.189" W (16.30mm x 4.80mm)
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage - Rated :
- 1 kV