CD30FD223JO3F
- Manufacturer Part Number:
- CD30FD223JO3F
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
- Part of Description:
- CAP MICA 0.022UF 5% 500V RADIAL
- Manufacturer :
- Product Category :
- Mica and PTFE Capacitors
- Capacitance :
- 0.022 µF
- Dielectric Material :
- Mica
- Features :
- General Purpose
- Height - Seated (Max) :
- 0.929" (23.60mm)
- Lead Spacing :
- 0.437" (11.10mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.831" L x 0.461" W (21.10mm x 11.70mm)
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage - Rated :
- 500 V