MC08CA100D-F
- Manufacturer Part Number:
- MC08CA100D-F
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
- Part of Description:
- CAP MICA 10PF 0.5PF 100V 0805
- Manufacturer :
- Product Category :
- Mica and PTFE Capacitors
- Capacitance :
- 10 pF
- Dielectric Material :
- Mica
- Features :
- RF, High Q, Low Loss
- Height - Seated (Max) :
- 0.055" (1.40mm)
- Lead Spacing :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0805 (2012 Metric)
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- Tolerance :
- ±0.5pF
- Voltage - Rated :
- 100 V