CDV16FF201JO3F
- Manufacturer Part Number:
- CDV16FF201JO3F
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
- Part of Description:
- CAP MICA 200PF 5% 1KV RADIAL
- Manufacturer :
- Product Category :
- Mica and PTFE Capacitors
- Capacitance :
- 200 pF
- Dielectric Material :
- Mica
- Features :
- RF, High Q, Low Loss
- Height - Seated (Max) :
- 0.461" (11.70mm)
- Lead Spacing :
- 0.234" (5.94mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.429" L x 0.150" W (10.90mm x 3.80mm)
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage - Rated :
- 1 kV