29280B222JO0
- Manufacturer Part Number:
- 29280B222JO0
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
- Part of Description:
- CAP MICA 2200PF 5% 8KV DISK
- Manufacturer :
- Product Category :
- Mica and PTFE Capacitors
- Capacitance :
- 2200 pF
- Dielectric Material :
- Mica
- Features :
- General Purpose
- Height - Seated (Max) :
- 2.562" (65.07mm)
- Lead Spacing :
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Disk, Metal Fitting - Threaded
- Size / Dimension :
- 2.500" Dia (63.50mm)
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage - Rated :
- 8 kV