SFC24T25K291B-F
Manufacturer Part Number:
SFC24T25K291B-F
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP FILM 25UF 10% 240VAC RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run
Capacitance :
25 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
3.030" (76.96mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm)
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
240V