MMP1P15K-F
Manufacturer Part Number:
MMP1P15K-F
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 100VDC AXIAL
Manufacturer :
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.15 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.354" W, 0.197" T x 0.669" L (9.00mm, 5.00mm x 17.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
65V
Voltage Rating - DC :
100V