BN154G0105KEN
Manufacturer Part Number:
BN154G0105KEN
Manufacturer/Brand:
Ethertronics/AVX
Part of Description:
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer :
Ethertronics/AVX
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.575" (14.60mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.697" L x 0.343" W (17.70mm x 8.70mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
115V
Voltage Rating - DC :
250V