ECQ-B1H124JF3
Manufacturer Part Number:
ECQ-B1H124JF3
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
CAP FILM 0.12UF 5% 50VDC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.12 µF
Dielectric Material :
Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
0.433" L x 0.197" W (11.00mm x 5.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
50V