JS181755-AA
Manufacturer Part Number:
JS181755-AA
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
CAP FILM 7.5UF 180VAC QC TERM
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run
Capacitance :
7.5 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.220" (31.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Rectangular Box
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.555" L x 0.689" W (39.50mm x 17.50mm)
Termination :
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
180V