CES-57175-16L020
Manufacturer Part Number:
CES-57175-16L020
Manufacturer/Brand:
CUI Devices
Part of Description:
SPEAKER, 57.5X17MM ENCLOSURE
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Speakers
Efficiency - dBA :
89.00
Efficiency - Testing :
1W/100mm
Efficiency - Type :
Sound Pressure Level (SPL)
Frequency - Self Resonant :
850Hz
Frequency Range :
850 Hz ~ 20 kHz
Height - Seated (Max) :
0.209" (5.30mm)
Impedance :
6 Ohms
Ingress Protection :
Material - Cone :
Polyetheretherketone (PEEK)
Material - Magnet :
Nd-Fe-B
Port Location :
Top
Power - Max :
2 W
Power - Rated :
1 W
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Shape :
Rectangular
Size / Dimension :
2.264" L x 0.669" W (57.50mm x 17.00mm)