105K250CS6-FA
- Manufacturer Part Number:
- 105K250CS6-FA
- Part of Description:
- CAPACITOR MLP 1.0UF 250V THRU-HO
- Capacitance :
- 1 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 12 mOhms
- Height - Seated (Max) :
- 0.295" (7.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.591" (15.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 6-DIP
- Size / Dimension :
- 0.701" L x 0.441" W (17.80mm x 11.20mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 160V
- Voltage Rating - DC :
- 250V