335K100RA4-FA
- Manufacturer Part Number:
- 335K100RA4-FA
- Manufacturer/Brand:
- Paktron
- Part of Description:
- CAPACITOR MLP 3.3UF 100V RADIAL
- Manufacturer :
- Paktron
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- EMI, RFI Suppression; High Pulse, DV/DT
- Capacitance :
- 3.3 µF
- Dielectric Material :
- Polyester, Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 6 mOhms
- Features :
- Low ESR, High Temperature
- Height - Seated (Max) :
- 0.350" (8.90mm)
- Lead Spacing :
- 0.394" (10.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.449" L x 0.248" W (11.40mm x 6.30mm)
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 80V
- Voltage Rating - DC :
- 100V