FKP1T001004B00KI00
- Manufacturer Part Number:
- FKP1T001004B00KI00
- Manufacturer/Brand:
- TAW ELECTRONICS, INC
- Part of Description:
- FKP 1 100 PF 1600 VDC 5X11X18 PC
- Manufacturer :
- TAW ELECTRONICS, INC
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- Capacitance :
- 100 pF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.433" (11.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.591" (15.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Size / Dimension :
- 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 650V
- Voltage Rating - DC :
- 1600V (1.6kV)