MKP4F031003C00JF00
- Manufacturer Part Number:
- MKP4F031003C00JF00
- Part of Description:
- MKP 4 0.1 UF 250 VDC 4X9X13 PCM
- Applications :
- High Frequency, Switching
- Capacitance :
- 0.1 µF
- Height - Seated (Max) :
- 0.354" (9.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.394" (10.00mm)
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Size / Dimension :
- 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage Rating - AC :
- 160V
- Voltage Rating - DC :
- 250V