MKS0F016800B00KSSD
- Manufacturer Part Number:
- MKS0F016800B00KSSD
- Manufacturer/Brand:
- TAW ELECTRONICS, INC
- Part of Description:
- MKS 02 6800 pF 250 VDC 2.5x7x4.6
- Manufacturer :
- TAW ELECTRONICS, INC
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 6800 pF
- Dielectric Material :
- Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.276" (7.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.098" (2.50mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.181" L x 0.098" W (4.60mm x 2.50mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 160V
- Voltage Rating - DC :
- 250V