MKP2J011501B00JF00
- Manufacturer Part Number:
- MKP2J011501B00JF00
- Manufacturer/Brand:
- TAW ELECTRONICS, INC
- Part of Description:
- MKP 2 1500 PF 630 VDC 3X7.5X7.2
- Manufacturer :
- TAW ELECTRONICS, INC
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- Automotive; High Frequency, Switching
- Capacitance :
- 1500 pF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.295" (7.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 100°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Size / Dimension :
- 0.283" L x 0.118" W (7.20mm x 3.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage Rating - AC :
- 250V
- Voltage Rating - DC :
- 630V