MKP2G014701B00JI00
- Manufacturer Part Number:
- MKP2G014701B00JI00
- Part of Description:
- MKP 2 4700 PF 400 VDC 3X7.5X7.2
- Applications :
- Automotive; High Frequency, Switching
- Capacitance :
- 4700 pF
- Height - Seated (Max) :
- 0.295" (7.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 100°C
- Ratings :
- AEC-Q200
- Size / Dimension :
- 0.283" L x 0.118" W (7.20mm x 3.00mm)
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage Rating - AC :
- 200V
- Voltage Rating - DC :
- 400V