FKP3J001502B00JSSD
- Manufacturer Part Number:
- FKP3J001502B00JSSD
- Manufacturer/Brand:
- TAW ELECTRONICS, INC
- Part of Description:
- FKP 3 150 pF 630 VDC 3x8.5x10 PC
- Manufacturer :
- TAW ELECTRONICS, INC
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- Capacitance :
- 150 pF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP)
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.335" (8.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.295" (7.50mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 100°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage Rating - AC :
- 300V
- Voltage Rating - DC :
- 630V