FKP0C003300B00HSSD
- Manufacturer Part Number:
- FKP0C003300B00HSSD
- Manufacturer/Brand:
- TAW ELECTRONICS, INC
- Part of Description:
- FKP 02 330 pF 63 VDC 2.5% Standa
- Manufacturer :
- TAW ELECTRONICS, INC
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
- Capacitance :
- 330 pF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP)
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.276" (7.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.098" (2.50mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 100°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.181" L x 0.098" W (4.60mm x 2.50mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±2.5%
- Voltage Rating - AC :
- 40V
- Voltage Rating - DC :
- 63V