T6W10NR-F
Manufacturer Part Number:
T6W10NR-F
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP FILM 10UF 10% 600VDC RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
10 µF
Dielectric Material :
Paper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
High Temperature
Height - Seated (Max) :
3.190" (81.03mm)
Lead Spacing :
1.380" (35.05mm)
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
600V