OTBJ405KNPIR-F
Manufacturer Part Number:
OTBJ405KNPIR-F
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP FILM 4UF 10% 2KVDC RADIAL
Manufacturer :
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; Motor Run
Capacitance :
4 µF
Dielectric Material :
Paper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
4.250" (107.95mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm)
Termination :
Solder Lug
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
700V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)