SFC44T12.5K291B-F
Manufacturer Part Number:
SFC44T12.5K291B-F
Part of Description:
CAP FILM 12.5UF 10% 440VAC RAD
Capacitance :
12.5 µF
Height - Seated (Max) :
3.030" (76.96mm)
Lead Spacing :
0.810" (20.57mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Size / Dimension :
2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
440V