PSR1511N08S3.5K
Manufacturer Part Number:
PSR1511N08S3.5K
Manufacturer/Brand:
Mallory Sonalert Products Inc.
Part of Description:
SPEAKER 8OHM 700MW TOP PORT 89DB
Manufacturer :
Mallory Sonalert Products Inc.
Product Category :
Speakers
Efficiency - dBA :
71.00
Efficiency - Testing :
1W/1M
Efficiency - Type :
Sound Pressure Level (SPL)
Frequency - Self Resonant :
500Hz
Frequency Range :
500 Hz ~ 7 kHz
Height - Seated (Max) :
0.138" (3.50mm)
Impedance :
8 Ohms
Ingress Protection :
Material - Cone :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Material - Magnet :
Nd-Fe-B
Port Location :
Top
Power - Max :
1 W
Power - Rated :
700 mW
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Shape :
Rectangular
Size / Dimension :
0.591" L x 0.433" W (15.00mm x 11.00mm)