QAK2E684JTP
- Manufacturer Part Number:
- QAK2E684JTP
- Manufacturer/Brand:
- Nichicon
- Part of Description:
- CAP FILM 0.68UF 5% 250VDC AXIAL
- Manufacturer :
- Nichicon
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 0.68 µF
- Dielectric Material :
- Polyester, Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Axial
- Product Status :
- Last Time Buy
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.512" W, 0.276" T x 0.984" L (13.00mm, 7.00mm x 25.00mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 250V