QXP2J684KRP7FX
Manufacturer Part Number:
QXP2J684KRP7FX
Manufacturer/Brand:
Nichicon
Part of Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.68 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.083" (27.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.240" L x 0.520" W (31.50mm x 13.20mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
630V