BFC236856184
Manufacturer Part Number:
BFC236856184
Part of Description:
CAP FILM 0.18UF 5% 400VDC RADIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.18 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.220" W (26.00mm x 5.60mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V