BFC236851184
Manufacturer Part Number:
BFC236851184
Manufacturer/Brand:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Part of Description:
CAP FILM 0.18UF 10% 400VDC RAD
Manufacturer :
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.18 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.024" L x 0.220" W (26.00mm x 5.60mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V