QXP2K333KRP7FP
Manufacturer Part Number:
QXP2K333KRP7FP
Manufacturer/Brand:
Nichicon
Part of Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 800VDC RAD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.033 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.701" (17.80mm)
Lead Spacing :
0.689" (17.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.827" L x 0.280" W (21.00mm x 7.10mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
800V